Jak wspierać rozwój mowy trzyletniego dziecka

Jak wspierać rozwój mowy trzyletniego dziecka

Kiedy twój trzylatek zaczyna budować pierwsze dłuższe zdania, czujesz się jak wtedy, gdy zdałeś egzamin na prawo jazdy. Rozpiera cię duma i chcesz dalej wspierać berbecia w rozwoju. Szukając na półkach księgarni książek do wspólnego czytania, zwróć uwagę na “Pucio i ćwiczenia z mówienia. czyli nowe słowa i zdania“. Sprawdźmy gdzie tym razem wybrał się Pucio i dlaczego musisz zabrać tam swojego kilkulatka.

Dlaczego Pucio?

Autorka Marta Galewska-Kustra jest logopedą, pedagogiem i doktorem nauk humanistycznych. To najlepszy dowód na to, że wie czego nasze dzieci potrzebują, aby ich mowa rozwijała się płynnie i prawidłowo. Słownik trzylatka trzeba wzbogacać, tak by mógł zacząć budować dłuższe zdania. W tym okresie warto również wspierać naukę stosowania reguł gramatyki – odmiany rzeczowników, czasowników. Na tym właśnie koncentruje się trzecia część przygód tytułowego chłopczyka.

Książka ta, tak jak i poprzednie, wydana jest w twardej oprawie z twardymi stronami, dzięki czemu nawet najbardziej wymagające dziecko nie da jej rady uszkodzić. Całość wzbogacona jest o znaną nam już oprawę graficzną ilustratorki Joanny Kłos. Miłe dla oka obrazy o stonowanej kolorystyce nie będą rozpraszały dziecka w trakcie nauki.

Jedziemy z Puciem na sanki

Tym razem wyprawę z Puciem rozpoczynamy od pakowania walizek. Wybieramy się na ferie zimowe, w trakcie których tata Pucia wyląduje w szpitalu na skutek złamanej na stoku narciarskim nogi. Górskie wycieczki z wujostwem, karmienie zwierząt i ptaków, szalona jazda na sankach i łyżwach, wspólne lepienie bałwana – mnóstwo okazji do poszerzania słownictwa. Dzieci w trakcie tej wyprawy są ciągle zapraszane do zabawy, a rodzice otrzymują garść rad od autorki jak prowadzić poszczególne ćwiczenia. Książka jak zwykle kończy się solidną powtórką, do której dzieciaki same będą zachęcać. Ferie zaliczone – i na pewno jeszcze wiele razy w tą wyprawę się wybierzecie.

Jak czytać “Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania”?

Każda strona zawiera dwie części – ilustrację oraz prezentację pojedynczych obiektów i czynności wraz pytaniami i odpowiedziami. Do każdej ilustracji dołączono też krótki tekst – nieco dłuższy niż w poprzednich częściach, jednak nadal taki, aby nie zniechęcać przydługimi opisami. Znajdziemy tu więcej dialogów i zdania z dopełnieniem. Czytając książkę z dzieckiem pokazujmy palcem obiekty i sytuacje, o których mówimy, zachęcajmy także do tego, aby powtarzało poszczególne słowa. Starajmy się mówić spokojnie i powoli, aby jak najlepiej osłuchało się wymową. Jeśli jednak nie widzimy w dziecku chęci do powtarzania wyrazów – nie zmuszajmy go. Dajmy czas, z pewnością samo zechce w pewnym momencie uczestniczyć w czytaniu.

Przygody Pucia i jego rodziny to fenomenalna seria, której nie może zabraknąć na półce z książkami twojego dziecka. Sympatyczny chłopczyk i jego przygody to odzwierciedlenie codzienności każdego dziecka – dlatego tak szybko się z nim zaprzyjaźniają i tak łatwo im się dzięki niemu uczy.

Miłość zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com