Pucio – chłopczyk, którego każdy rodzic musi poznać

Pucio – chłopczyk, którego każdy rodzic musi poznać

Półki w księgarniach uginają się od propozycji kierowanych do najmłodszych. Wybór książki wydaje się być więc prostym. Na co jednak zwracać uwagę kupując lekturę dla swoich dzieci, aby była wartościowa? Sprawdzamy czym charakteryzuje się ciesząca się ogromną popularnością wśród dzieci jak i rodziców książka “Pucio mówi pierwsze słowa” (https://www.taniaksiazka.pl/pucio-mowi-pierwsze-slowa-marta-galewska-kustra-p-1351263.html).

Z czego wynika fenomen Pucia?

Książka jest skierowana do dzieci stawiających pierwsze kroki w mówieniu – czyli dość specyficznej grupy odbiorców. Ponieważ jej autorką jest Marta Galewska-Kustra, doktor nauk humanistycznych, logopeda i pedagog twórczości, która specjalizuje się w rozwoju twórczym dziecka, książka którą stworzyła świetnie odzwierciedla jej kompetencje. Znajdziemy tu wsparcie do nauki podstawowego słownictwa. Przygody tytułowego Pucia i jego rodziny przedstawione są w prosty pod względem użytego słownictwa sposób. Klarowna struktura książki wzbogacona została o miłą dla oka szatę graficzną, namalowaną przez ilustratorkę Joannę Kłos. Obrazy, wyciszone, stonowane nie przeszkadzają dziecku w skoncentrowaniu się na słyszanych wyrazach.

W książce towarzyszymy głównemu bohaterowi w codziennych sytuacjach. Podążamy za nim do przedszkola, na zakupy, a nawet na basen. Widzimy jak budzi się rano i jak wieczorem idzie spać. Obchodzimy razem z nim urodziny, witamy niespodziewanych gości i wraz z całą rodziną poznajemy ich codzienne rytuały. Jeden dzień z życia małego chłopca, a tyle okazji do nazywania przedmiotów, wydarzeń, czynności. Tak właśnie prosto, a zarazem szczegółowo autorka zaplanowała dla nas tę wędrówkę – i w tym tkwi sekret książki. Każdy krok jest przemyślany, każda chwila zaplanowana. Mały odbiorca ma więc szansę odnaleźć siebie, swoją codzienność w przedstawionej historii. To daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i powoduje, że szybko zaprzyjaźnia się z Puciem.

Czego unikać w trakcie czytania z dzieckiem?

Przeglądając “Pucio mówi pierwsze słowa” zauważymy zarówno ilustracje ze scenkami, ramki z rysunkami i podpisami przedmiotów oraz czynności, a także proste zdania opisujące to, co się dzieje na danej stronie. Czytając pokazujmy dziecku palcem obiekty i osoby, zadawajmy również dodatkowe pytania, np. “Co to?”, “Co robi?”. Unikajmy zmuszania dziecka do powtarzania słów i nazw. Dajmy mu czas, nie zniechęcajmy i nie naciskajmy. Trzeba również pamiętać, że dziecko pewne słowa może wymawiać nie do końca poprawnie. Nie ma w tym nic złego, niektóre wyrazy zawierają głoski trudne do wymawiania dla 1,5 rocznego berbecia. Przeglądając z dzieckiem książkę zwracajmy uwagę czy podąża wzrokiem za palcem. Jeśli nie jest zainteresowane – odłóżmy czytanie na inną okazję.

Wydana przez Naszą Księgarnię książka “Pucio mówi pierwsze słowa” to elementarz do nauki mowy. Twarda oprawa i strony, a także sympatyczna historia rodzinki Pucia gwarantują wam wiele godzin przyjemnej lektury.

Dom zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com